Pielęgnacja skóry zimą - dziewczyna na śniegu

Pielęgnacja skóry zimą – poznaj 6 wskazówek

Wychodzisz na mróz i Twoja skóra wręcz krzyczy z zimna? Nic dziwnego, bo zima jest bardzo wymagającą porą roku. Bardzo mocno odczuwa to nie tylko dziecięca skóra, ale i osób dorosłych. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą? Oto kilka wskazówek, które warto wdrożyć od zaraz.

Mroźne powietrze i wysoka wilgotność na dworze. Duże temperatury wewnątrz pomieszczeń i suche powietrze. To czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję skóry w okresie zimowym. Dlatego Twoim zadaniem jest ustrzec ją przed tym. Tak naprawdę wszystko w Twoich rękach – odpowiednia pielęgnacja skóry zimą sprawi, że na wiosnę będzie w dobrej kondycji.

Pielęgnacja skóry zimą – zacznij kilka miesięcy wcześniej


Czy wiesz, że przygotowanie skóry do zimy warto rozpocząć nawet 2 miesiące wcześniej? Dzięki temu mróz i zimne powietrze nie będą dla niej takim szokiem.

O czym trzeba pamiętać w kwestii pielęgnacji? Znaczenie mają:

  • nawilżanie,
  • wzmacnianie bariery hydrolipidowej,
  • odżywianie.

Oczywiście szczegółowy plan pielęgnacji skóry zimą zależy od rodzaju cery oraz jej kondycji. Nieco inaczej będzie to wyglądać w przypadku skóry naczynkowej i rumieniowej, a inaczej – suchej i bardzo suchej. Dlatego pomyśl o tym, by umówić się na konsultacje kosmetologiczne, podczas których uzyskasz informacje odnośnie do indywidualnej pielęgnacji.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą? Najważniejsze zasady


Pielęgnacja skóry zimą wcale nie jest wymagająca. Nie obawiaj się – nie spędzisz kilku godzin na dodatkowych czynnościach.

1. Pamiętaj o nawilżaniu


Przesuszona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia wywołane czynnikami zewnętrznymi. Dlatego musisz ją nawilżać, dzięki czemu będzie odporniejsza.

Sięgnij po kremy nawilżające z takimi składnikami jak np. kwas hialuronowy, ceramidy.

Wskazówka! Gdy wychodzisz na zewnątrz, nie aplikuj na skórę kremu nawilżającego. Wybierz krem ochronny na mróz.

2. Regularnie złuszczaj skórę


Zabiegi złuszczające pozwalają na usunięcie martwych komórek naskórka. To nie tylko sprzyja wygładzeniu skóry i poprawie kolorytu, ale też przyczynia się do lepszego wnikania składników aktywnych zawartych w kosmetykach.

To może Cię zainteresować: Najlepsze kremy z kwasami

Od czasu do czasu wybierz się na profesjonalny zabieg złuszczający. Zaś na co dzień możesz stosować kremy z kwasami. Dzięki temu pielęgnacja skóry zimą będzie „pełniejsza”.

Wskazówka! Nie stosuj samodzielnie zabiegów z kwasami przeznaczonymi do użytku profesjonalnego.

3. Delikatnie oczyszczaj skórę


Do codziennego oczyszczania skóry twarzy stosuj łagodne preparaty myjące. Zrezygnuj z żelu peelingującego na rzecz pianki czy „gładkiego” żelu. Postaw na kosmetyki, które dodatkowo nawilżą skórę i nie naruszą bariery hydrolipidowej.

4. Stosuj krem na mróz


Wychodzisz na zewnątrz bez żadnego zabezpieczenia skóry? To poważny błąd, który może kosztować Cię znacznym pogorszeniem kondycji cery.

Sięgnij po krem barierowy – kosmetyk, który zapewni ochronę przed ujemnymi temperaturami oraz mroźnymi podmuchami wiatru.

Sprawdź także: Jak działa krem barierowy

5. Zapewnij ochronę przeciwsłoneczną


Nawet zimą promienie UV docierają do Twojej skóry, przyspieszając proces jej starzenia. Dlatego nie chowaj kremu przeciwsłonecznego do szafki po okresie letnim, lecz stosuj go również zimą.

Jeśli robisz makijaż, preparat z filtrem zaaplikuj po nałożeniu kremu na dzień. Nie obawiaj się – filtr pod warstwą kolorowych kosmetyków nie ulega destabilizacji.

6. Pamiętaj o ochronie ust


Mróz nie oszczędza Twoi ust – szczególnie że ich skóra jest niezwykle delikatna. Dlatego regularnie stosuj balsamy lub pomadki, aby zapobiec ich pękaniu i przesuszeniu.

Wskazówka! Do sięgania po bezbarwne preparaty do ust zachęcam również mężczyzn.

Postaraj się też nie oblizywać ust na mrozie. Wiem, jak trudno jest się powstrzymać, ale… taki nawyk prowadzi do pękania delikatnej skóry i powstawania ran.

I pamiętaj! Znaczenie ma również to, co nosisz na głowie i w co się ubierasz. Odzież i dodatki ze sztucznych włókien (np. akrylu) nie sprzyjają skórze – szczególnie tej wrażliwej i z dolegliwościami (AZS, łuszczyca, egzema).

Hu! Hu! Ha! Zima wcale nie musi być zła dla Twojej skóry. Zatroszcz się o nią – to naprawdę nie zajmie dużo czasu.