Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Na czym polega działanie kremu barierowego?

Chcesz uchronić skórę przed negatywnym działaniem czynników drażniących? Zależy Ci na perfekcyjnym zabezpieczeniu skóry przed wiatrem i niskimi temperaturami? Poznaj krem barierowy – kosmetyk stworzony z myślą o skórze ze szczególnymi potrzebami. Dowiedz się, na czym polega jego działanie.

Każdego dnia skóra musi mierzyć się z poważnymi wyzwaniami. Zmienne temperatury, kontakt z substancjami drażniącymi, styczność z papierem i dużą ilością dokumentów – to wszystko może wpływać negatywnie na jej kondycję. Z pomocą przychodzi krem barierowy, często określany mianem kosmetyku do zadań specjalnych.

To może Cię zainteresować: Ochrona twarzy przed mrozem – jakie kosmetyki?

Krem barierowy – co to znaczy?

Krem barierowy to kosmetyk, który wyróżnia się gęstszą i bardziej treściwą konsystencją. Ma też bardzo bogaty skład, dzięki któremu zabezpiecza barierę hydrolipidową.

Wśród cennych składników tego typu preparatów warto wymienić m.in.:

  • ceramidy – odpowiadają za szybszą regenerację warstwy hydrolipidowej skóry i zabezpieczają przed nadmierną utratą wody;
  • gliceryna – należy do grupy humektantów, który odpowiada za wiązane wody w skórze;
  • witamina B3 – pomaga w odbudowie uszkodzonej warstwy hydrolipidowej;
  • woski – tworzą warstwę okluzyjną, co zapobiega odparowywaniu wody z naskórka.

Wskazówka! Jeśli Twoja skóra ma skłonność do zapychania, zrezygnuj z kremów barierowych zawierających woski.

Kto powinien stosować krem barierowy?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby krem barierowy stosować przez cały rok. Jest to szczególnie korzystne w przypadku osób ze skórą suchą i skłonną do atopii. Dlaczego? Skóra przy AZS jest z natury „uszkodzona”. Warto więc zadbać o odbudowę bariery hydrolipidowej, w czym pomagają właśnie kremy barierowe.

Osoby z każdym innym rodzajem skóry mogą sięgnąć po taki kosmetyk w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy cera najbardziej narażona jest na negatywne działanie wiatru czy mrozu. W czasie niższych temperatur oraz mrozów sprawdzi się także krem barierowy do rąk – z uwagi na swoją konsystencję i bogactwo składników, pomoże uchronić delikatną skórę dłoni przed uszkodzeniami.

Czytaj też: Pielęgnacja skóry dłoni – wskazówki

Jeżeli czujesz, że Twoja skóra wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwymi czynnikami, krem barierowy będzie dobrym wyborem.