Ekspresyjna mimika twarzy wpływa na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne – jak z nimi walczyć?

Pojawiają się m.in. przy zewnętrznych kącikach oczu, między brwiami, na czole, wokół ust. Zmarszczki mimiczne, bo je mam na myśli, mogą występować nawet u osób młodych. Jak się pozbyć tego problemu – jak z nimi walczyć skutecznie? Oto kilka propozycji ode mnie.

Pojawiają się m.in. przy zewnętrznych kącikach oczu, między brwiami, na czole, wokół ust. Zmarszczki mimiczne, bo je mam na myśli, mogą występować nawet u osób młodych. Jak się pozbyć tego problemu – jak z nimi walczyć skutecznie? Oto kilka propozycji ode mnie.

Zmarszczki mimiczne są efektem intensywnej pracy mięśni twarzy. Są tym głębsze i bardziej widoczne, im większa jest wyrażana ekspresja. Pojawiają się więc w tych miejscach, które mają związek z mimiką konkretnego człowieka.

Zmarszczki mimiczne – gdzie powstają?


Zmarszczki mimiczne są ściśle powiązane z mimiką twarzy. Mogą więc tworzyć się m.in.:

  • na czole – powstają na skutek bardzo częstego unoszenia brwi;
  • między brwiami – to tzw. lwia zmarszczka, pojawiająca się w konsekwencji częstego marszczenia brwi;
  • między nosem a ustami – to tzw. zmarszczki nosowo-wargowe, które stanowią efekt codzienności, czyli mówienia, jedzenia, uśmiechania się;
  • wokół oczu – wśród nich najczęściej spotykane są tzw. kurze łapki, będące skutkiem mrużenia oczu, uśmiechania się;
  • wokół ust – to tzw. zmarszczki palacza, jednak nie pojawiają się tylko u osób palących; mogą być efektem picia przez słomkę, robienia „dzióbka”.

U jednych osób bardzo wyraźne są np. kurze łapki, a u innych – lwia zmarszczka. Niektórzy mają głębokie zmarszczki mimiczne na czole, a inni – wokół ust.

Tak jak wspomniałam wcześniej – ich lokalizacja zależy przede wszystkim od tego, jaka jest indywidualna ekspresja każdego człowieka.

Co na zmarszczki mimiczne?


Zastanawiasz się, co na zmarszczki mimiczne będzie najbardziej skuteczne? Przestań się uśmiechać…

Spokojnie, to tylko żart – nieuśmiechanie się jest nie tylko niemożliwe, ale też… niewskazane. Bo szczęśliwym ludziom żyje się lepiej. Po prostu. A tak na serio możesz zrobić wiele – jednak egzamin zdaje najlepiej profilaktyka.

Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym?


Pojawienie się zmarszczek mimicznych jest raczej nieuniknione. Można jednak opóźnić ten proces lub spowodować, że bruzdy nie będą głębokie. Jak działać?

  • Masaż twarzy

Regularnie masuj twarz w różnych kierunkach – tak dotlenisz komórki i zapewnisz im lepsze odżywienie. To przełoży się na kondycję skóry.

Twarz możesz masować dłońmi, ale możesz też użyć specjalnych kamieni czy rollerów.

Sprawdź także: Masaż Gua Sha – na czym polega

  • Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna twarzy to konieczność, dlatego warto stosować kremy z filtrem – nie tylko w okresie upalnego lata, ale i cały rok.

To może Cię zainteresować: Czy kremy z filtrem trzeba stosować cały rok

  • Niemrużenie oczu

To może wydać się śmieszne, ale nie jest wcale żartem. Postaraj się nie mrużyć oczu, bo to sprzyja powstawaniu kurzych łapek.

Zwróć przy tym uwagę na to, w jakich sytuacjach mrużysz oczy. Czy tylko wtedy, gdy świeci ostre słońce? Jeżeli tak, zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne. Jeśli także wtedy, gdy chcesz coś przeczytać, lepiej skonsultuj się z okulistą J

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych, które już są?


Wiadomo, że istniejące zmarszczki mimiczne są trudne do usunięcia. Możesz jednak spróbować zmniejszyć ich widoczność poprzez odpowiednie działania. Podstawą – jak zwykle – jest właściwa pielęgnacja, ale na tym nie możesz poprzestać.

  • Stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych

Masz dwadzieścia kilka lat i wydaje Ci się, że to za wcześnie na stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych? Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, jaki jest skład takiego preparatu oraz w jakiej kondycji jest Twoja skóra.

W walce ze zmarszczkami mimicznymi przydatne będą takie składniki aktywne jak np. kwas hialuronowy, retinol, witamina C, masło shea, kwas mlekowy, olej jojoba. Nie tylko przyczyniają się do stymulowania produkcji kolagenu, ale również odpowiadają za nawilżenie, regenerację oraz wzmacnianie bariery hydrolipidowej.

Czytaj również: Masło shea – właściwości

  • Nawodnienie organizmu

Niedostateczna ilość wody w organizmie przekłada się na kondycję skóry. Staje się przesuszona, jest bardziej podatna na uszkodzenia oraz skłonna do zmarszczek.

Staraj się wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie – nie musisz ograniczać się tylko do wody. Herbaty ziołowe, świeżo wyciskane soki – w ten sposób także dostarczysz organizmowi płyny.

Pamiętaj! Nie jesteś w stanie zatrzymać procesu powstawania zmarszczek. Możesz go opóźnić i sprawić, że nie będą tak bardzo widoczne. Na pewno jednak nie rezygnuj z uśmiechania się, bo… szczęśliwi żyją dłużej.