Szukasz sposobu na poprawę napięcia skóry i zredukowanie drobnych zmarszczek? Czy wiesz, że efekty stosowania najlepszych kremów przeciwstarzeniowych możesz spotęgować? Z pomocą przychodzi masaż Gua Sha – zabieg wywodzący się z tradycji chińskiej. Sprawdź, na czym polega i poznaj możliwe do osiągnięcia efekty.
Chociaż masaż twarzy kojarzy się wielu osobom wyłącznie z odprężeniem, taki zabieg może przyczynić się do poprawy kondycji skóry. Regularne poddawanie jej masażowi pozwala na utrzymanie jędrności lepszej elastyczności, co przekłada się na zachowanie młodszego wyglądu na dłużej. Ciekawym zabiegiem jest masaż Gua Sha, który cieszy się rosnącą popularnością.
To może Cię zainteresować: Na czym polega masaż Kobido
Płytka Gua Sha – co to jest?
Do wykonania masażu potrzebna jest płytka Gua Sha. To niewielki kawałek specjalnego kamienia – jadeitu lub różowego kwarcu. Charakteryzuje się zróżnicowanym kształtem o zaokrąglonych brzegach. Sama w sobie płytka nie skrywa żadnych wyjątkowych właściwości. Dopiero wykonywanie odpowiednich ruchów na twarzy „wyzwala” lawinę dobroczynnego działania.
Czy wiesz, że… Tradycja stosowania płytki Gua Sha sięga XIV wieku? Jednak początkowo była ona wykorzystywana wyłącznie do łagodzenia dolegliwości bólowych. Natomiast „skutkiem ubocznym” okazała się poprawa kondycji skóry.
Jak przeprowadzić masaż Gua Sha krok po kroku?
Istotą masażu Gua Sha jest drenaż, który ma na celu pobudzenie przepływu krwi i limfy. W kwestii skuteczności duże znaczenie ma prawidłowa technika „operowania” kamienną płytką. Jeżeli więc decydujesz się na samodzielne jego wykonanie, musisz uzbroić się w cierpliwość – dojście do perfekcji może zająć chwilę.
Wskazówka! Zanim zaczniesz przygotowywać skórę do masażu, płytkę Gua Sha umieść na kilka minut w zamrażalniku. Dzięki temu lepiej pobudzisz skórę i jednocześnie zmniejszysz widoczność obrzęków.
Krok 1. Oczyszczanie skóry
Skóra poddawana masażowi powinna być dokładnie oczyszczona. Zacznij więc od demakijażu, a następnie umyj twarz żelem / pianką do twarzy.
Krok 2. Zaaplikowanie serum
Masażu Gua Sha nie można wykonywać na suchej skórze. Kamień musi mieć „poślizg”, dlatego w kolejnym etapie zaaplikuj serum. Wybierz kosmetyk odpowiedni do potrzeb Twojej cery – w tym przypadku może to być serum przeciwzmarszczkowe.
Czytaj też: Serum – co to jest i jak działa
Krok 3. Wykonanie masażu
Czas przejść do punktu właściwego, czyli masażu. Płytkę ustaw tak, aby jej krawędź dotykała skóry. Przesuwaj ją ruchem posuwistym.
Wskazówka! Zawsze wykonuj ruchy od środka twarzy, stopniowo przesuwając się na zewnątrz. Pozwoli to na udrożnienie naczyń limfatycznych.
Masaż Gua Sha warto zacząć od szyi, wykonując ruchy od obojczyka w kierunku żuchwy. Czynność tę powtarzaj kilka razy. Dopiero potem przejdź do masowania skóry twarzy, przesuwając kamień od żuchwy do brody, a następnie do policzków, nosa i czoła. I w tym przypadku masaż powtarzaj kilka razy – tak, aby cały zabieg był nie krótszy niż 10-15 minut.
Jakie efekty daje masaż Gua Sha?
Masaż Gua Sha przyczynia się przede wszystkim do poprawy przepływu limfy, dlatego w pierwszej kolejności spodziewaj się zmniejszenia widoczności opuchlizny. Jednak w miarę systematycznego masowania skóry twarzy, efekty mogą być bardziej zadowalające. Możesz liczyć m.in. na:
- rozluźnienie napiętych mięśni,
- poprawę napięcia i jędrności skóry,
- poprawę kolorytu cery,
- zmniejszenie widoczności zmarszczek.
Pamiętaj! Im częściej będziesz wykonywać masaż Gua Sha, tym lepszych i szybszych rezultatów możesz się spodziewać. Zwróć jednak uwagę na poprawną technikę masowania skóry oraz czas trwania domowego zabiegu. Pośpiech i „bylejakość” nie jest tutaj wskazana.