Dziewczyna zastanawiająca się, jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? Wskazówki

Przebarwienia to temat-rzeka. Powstają z bardzo wielu różnych przyczyn, dlatego pozbycie się ich jest często wieloletnią pracą. Znasz takie powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”? Choć jest mądre, w przypadku plam nie do końca się sprawdza. Dowiedz się, kiedy i jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy.

Zastanawiasz się, jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? Bo przecież na rynku jest mnóstwo zabiegów i jeszcze więcej kosmetyków, które mają cudownie rozjaśnić skórę i zlikwidować przebarwienia. To bardzo kusząca perspektywa – kupić krem, który spowoduje, że ciemne plamy na skórze przestaną się pojawiać. Problem jest tylko jeden – są przebarwienia, których powstawaniu praktycznie nie da się zapobiec.

Przebarwienia – skąd się biorą?


Przebarwienia powstają, gdy w niektórych miejscach w skórze jest zbyt mało albo zbyt dużo melaniny. Mogą mieć formę jasnych albo ciemnych plamek. Ich pojawienie się jest bardzo często związane z ekspozycją na słońce – promienie ultrafioletowe pobudzają bowiem syntezę barwnika. Jest kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień:

  • ciąża,
  • zażywanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, przeciwgrzybicznych,
  • wiek (plamy soczewicowate starcze).

Przebarwienia mogą również być następstwem stanów zapalnych wywołanych chorobami, np. trądzikiem, łuszczycą czy kontaktowym zapaleniem skóry.

Dowiedz się więcej: Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą?

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy – fotoochrona


Zastanawiasz się, jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? Tutaj główną kwestią jest ochrona przed słońcem. I to naprawdę solidna ochrona! Oznacza ona:

  • dokładne smarowanie skóry kosmetykami z filtrem SPF50 oraz ochroną PA (jest to wskaźnik, który określa  ochronę przeciw promieniowaniu UVA; SPF to tylko ochrona przeciw promieniowaniu UVB),
  • unikanie solarium oraz opalania się na słońcu,
  • ochrona „mechaniczna” skóry, czyli noszenie kapelusza z dużym rondem, czapki z daszkiem czy nawet parasolki.

Choć w naszym klimacie nie ma wielu bardzo słonecznych i upalnych dni, ochronę przeciwsłoneczną trzeba stosować cały rok! Nawet wtedy, gdy myślisz, że słońce jest za chmurami.

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy – antyoksydacja i złuszczanie


Przebarwienia mogą pojawiać się również w wyniku stresu oksydacyjnego, czyli sytuacji, w której organizm nie radzi sobie z nadmiarem wolnych rodników. To dlatego ważne jest, aby do Twojej codziennej pielęgnacji dołączyły kosmetyki z antyoksydantami – składnikami, które chronią organizm przed starzeniem. Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? Warto wprowadzić serum i krem z witaminą A, C i E, koenzymem Q10 oraz polifenolami (np. kwas ferulowy, resweratrol). 

Jeszcze jednym sposobem na zapobieganie przebarwieniom (jak i na walkę z nimi), który bardzo rekomenduję, są zabiegi złuszczające oraz pielęgnacja oparta na retinolu oraz kwasie mlekowym, pirogronowym i migdałowym.

Sprawdź też: Czy domowe sposoby na przebarwienia działają?

A co z przebarwieniami, którym nie da się zapobiec?


Niektórym przebarwieniom nie da się zapobiec, gdyż są związane z chorobami wewnątrz organizmu. Problemy ginekologiczne, endokrynologiczne, choroby nerek czy wątroby sprawiają, że na twarzy pojawiają się plamy. Często są one pierwszymi oznakami choroby!

W tym przypadku zapobieganie równa się wyleczeniu choroby – bez tego plamy nie znikną. Fakt, że niektórym przebarwieniom nie da się zapobiec, może wydać Ci się przytłaczający. Po zastosowaniu odpowiedniej kuracji przebarwienia mogą jednak zniknąć – a pomocne w tym z pewnością okażą się zabiegi złuszczające.

Przebarwienia dotyczą bardzo dużej grupy ludzi – w tym naprawdę wielu kobiet. Walka z tymi niedoskonałościami to niełatwe zadanie. Dlatego dobrze wiedzieć, jaką profilaktykę zastosować, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zaburzeń barwnikowych.