Kąpiel czy prysznic? Co jest lepsze dla skóry?

Kąpiel czy prysznic? Co jest lepsze dla skóry?

Zastanawiasz się, co jest lepsze dla skóry: kąpiel czy prysznic? Chciałabym podać jedną konkretną odpowiedź, ale… to zależy. I to nie tylko od Twoich preferencji, ale również od kondycji skóry. Jeżeli więc chcesz zafundować jej wszystko co najlepsze, poznaj moje wskazówki.

Kąpiel kojarzy się z przyjemnością, błogim relaksem i chwileczką zapomnienia. Prysznic to opcja dla osób niemających czasu lub nielubiących go marnować. A co na to Twoja skóra? Okazuje się, że może mieć ona decydujący głos w tej kwestii.

To może Cię zainteresować: Co poprawia nawilżanie skóry

Kąpiel czy prysznic? Przyjrzyj się swojej skórze i zdecyduj

Aby wreszcie zdecydować, co jest lepsze: kąpiel czy prysznic, przyjrzyj się kondycji swojej skóry. Ostateczna decyzja będzie zależeć od jej stanu oraz potrzeb.

Gdy skóra nie zmaga się z żadnymi problemami

Jeśli Twoja skóra nie ma żadnych problemów, jesteś w doskonałym położeniu. Masz swobodny wybór – możesz zarówno kąpać się, jak i brać szybki prysznic. Decyzję możesz zatem podejmować w oparciu o swoje aktualne samopoczucie, wolny czas itp.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na co dzień brać szybki prysznic, a w weekend zażywać przyjemnych kąpieli w wannie pełnej piany itp. Żeby zwiększyć atrakcyjność takich „wodnych” seansów, możesz dodać do wody sól do kąpieli, płatki, musujące kule. Wedle uznania.

Wskazówka! Zanim sięgniesz po dodatki do kąpieli, upewnij się, że nie powodują żadnych podrażnień. Niekiedy kule musujące czy inne produkty mogą wywoływać zaczerwienienie czy swędzenie.

Gdy skóra jest delikatna, naczynkowa

Jeśli Twoja skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia lub ma tendencję do pękania naczynek, gorąca woda nie będzie jej sprzymierzeńcem. Wręcz przeciwnie – spowoduje silne zaczerwienienie.

Czy to oznacza, że musisz zrezygnować z kąpieli? Nie – pod warunkiem, że będziesz wylegiwać się w wannie z chłodną wodą. Tylko wtedy nie narazisz skóry na podrażnienia i silne zaczerwienienie.

Pamiętaj! Skóra delikatna i naczynkowa nie lubi gorącej wody. Oznacza to, że musisz zrezygnować nie tylko z gorących kąpieli, ale i gorących natrysków.

Gdy skóra jest bardzo sucha

Skóra bardzo sucha ma specjalne potrzeby, dlatego musi być traktowana z dużą ostrożnością. Jej sprzymierzeńcem nie jest gorąca woda. Nie lubi też długiego wylegiwania się w wannie. Dlatego w tym przypadku lepiej – dla dobra swojej skóry – pożegnać się z wanną.

Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również dzieci zmagających się ze skórą atopową. W tym przypadku zalecane są szybkie prysznice ciepłą (nie gorącą) wodą. Jeżeli już maluch chce się wykąpać, czas spędzony w wannie należy skrócić do minimum, zaś sama kąpiel powinna odbywa się w emolientach.

Czytaj też: Jak dbać o skórę atopową latem

Kąpiel czy prysznic? Zafunduj skórze „atrakcje”

Wiele osób preferuje kąpiel, ponieważ wydaje się być przyjemniejszą z powodu różnego rodzaju dodatków, np. soli, kuli musujących. A gdy do tego dołączą świece zapachowe, można stworzyć własne domowe SPA.

Warto jednak pamiętać, że prysznic – mimo że trwa znacznie krócej – także może być relaksujący. Wystarczy, że wybierzesz do mycia pięknie pachnące żele pod prysznic. Dla uprzyjemnienia możesz sięgnąć także po pianki, musy o uroczych zapachach.