Kosmetyki naturalne – czy warto je stosować?

Kosmetyki naturalne cieszą się ogromną popularnością – także wśród moich pacjentów. Cały czas otrzymuję pytania dotyczące ich skuteczności. Postanowiłam więc – poprzez ten wpis – wyrazić swoje zdanie. Dowiedz się, czy kosmetyki naturalne są lepsze.

Moda na bycie bliżej natury sprawia, że zainteresowanie kosmetykami naturalnymi stale rośnie. Odzwierciedleniem tego jest zwiększająca się liczba preparatów na półkach drogeryjnych. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze to, co naturalne, jest najlepsze.

To może Cię zainteresować: Czy polskie kosmetyki są dobre?

Czym są kosmetyki naturalne?

Za kosmetyki naturalne uznaje się produkty, których zadaniem jest pielęgnacja i upiększanie z wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego – przyjaznych dla skóry oraz środowiska. Jak wynika z definicji Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych, działającego przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP), w składzie preparatów tego typu mogą pojawiać się wyłącznie składniki pochodzenia:

  • roślinnego,
  • zwierzęcego,
  • mineralnego.

Ponadto ważna jest metoda pozyskiwania tych surowców. Dopuszczalne są m.in. tłoczenie, filtracja, destylacja, ekstrakcja, suszenie. Producenci mogą wykorzystać także metody enzymatyczne oraz mikrobiologiczne.

Czy kosmetyki naturalne są lepsze od syntetycznych?

Wielu moich pacjentów pyta mnie o to, czy kosmetyki naturalne są lepsze od tych z substancjami chemicznymi. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki konkretnie skład mają porównywane preparaty.

Wśród kosmetyków naturalnych można znaleźć prawdziwe perełki, ale… nie brakuje też takich, które zupełnie nie spełniają wymogów „naturalności”, a co za tym idzie – nie mają wymaganych certyfikatów. Jednak – poprzez opakowania stylizowane na ekologiczne – łatwo można paść ofiarą tzw. greenwashingu.

Greenwashing (tzw. ekościema) oznacza zjawisko polegające na wywoływaniu wrażenia, że produkt jest ekologiczny i powstaje w zgodzie z naturą.

Kosmetyki naturalne a ich skuteczność

Moi pacjenci często pytają mnie również o to, czy kosmetyki naturalne są skuteczne. Moja odpowiedź brzmi: TAK. Ja jednak unikam ich stosowania u pacjentów, których skóra wymaga profesjonalnego leczenia. Wówczas sięgam po preparaty, które – choć mogą zawierać ekstrakty roślinne – bazują na innych składnikach aktywnych i wykorzystują zaawansowane technologie.

O ile kosmetyki naturalne nie sprawdzą się w przypadku leczenia poważnych problemów skórnych, o tyle mogą stanowić doskonale wsparcie leczenia skóry skłonnej do atopii lub swędzącej. Przykład? A-derma to marka, w asortymencie której można znaleźć kosmetyki składające się w 98% ze składników naturalnych.

Czytaj też: Najlepsze dermokosmetyki – poznaj rekomendowane przeze mnie marki

Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa stosowania kosmetyków naturalnych. Może się wydawać, że wykorzystywane do ich produkcji surowce są bardzo łagodne dla skóry – łagodniejsze niż „chemia”. Czy to prawda? Okazuje się, że kosmetyki naturalne nie są dobrze tolerowane przez każdy typ cery. Szczególnie „zagrożone” są: skóra wrażliwa i skłonna do alergii.

Czy wiesz, że wśród 26 potencjalnych alergenów, które trzeba wykazać na opakowaniu kosmetyku, większość stanowią surowce naturalne? To przede wszystkim składniki aktywne obecne w olejkach eterycznych i wyciągach roślinnych.

Jeżeli więc zamierzasz sięgnąć po kosmetyk naturalny upewnij się, że jego stosowanie nie wywoła podrażnień Twojej delikatnej skóry.