Kwasy do stosowania na skórę cieszą się rosnącą popularnością. Wykorzystywane w zabiegach z zakresu kosmetologii czy domowej pielęgnacji, pomagają zadbać o jej dobrą kondycję. Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z dobroczynnego ich działania – szczególnie w przypadku tych silniejszych substancji. Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość: kwas ferulowy jest tym składnikiem, który możesz stosować bez obaw.
Kwas ferulowy jest mniej znany od kwasu migdałowego, glikolowego czy salicylowego. A szkoda, bo skrywa się w nim ogromny potencjał wspierający prawidłową pielęgnację skóry – także tej wrażliwej, nietolerującej wielu innych substancji o podobnym działaniu. Poznaj go więc bliżej – po to, aby odkryć jego możliwości i włączyć go do rutyny pielęgnacyjnej.
To Cię może zainteresować: Zabiegi z kwasami – najważniejsze informacje
Kwas ferulowy – jak działa?
Z chemicznego punktu widzenia, kwas ferulowy stanowi pochodną kwasu cynamonowego. W naturze występuje m.in. w niektórych nasionach zbóż, winogronach, rabarbarze czy pietruszce.
Jego cechą charakterystyczną jest wysokie pH (wysokie jak na kwasy), dlatego nie podrażnia skóry. Jest dla niej bardzo łagodny, więc stanowi alternatywę dla innych kwasów.
Kwas ferulowy wykazuje przede wszystkim bardzo delikatne działanie złuszczające. Pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka, odsłaniając pełną blasku cerę. A to wszystko bez powstawania podrażnień czy zaczerwienienia.
Ponadto działa:
- przeciwzapalnie,
- antyoksydacyjnie,
- depigmentacyjnie,
- przeciwstarzeniowo.
Jakie efekty daje stosowanie kwasu ferulowego?
Kwas ferulowy jest bardzo delikatny, dlatego w oczekiwaniu na efekty trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości. Stosowany regularnie w ramach zabiegów kosmetologicznych, przyczynia się do:
- spowolnienia procesów starzenia – świetnie sprawdzi się w ramach profilaktyki anti-aging,
- rozjaśnienia skóry – może być wykorzystywany w zabiegach przeciwdziałających delikatnym przebarwieniom,
- redukcji stanów zapalnych – stanowi wsparcie w walce z trądzikiem, w przypadku przeciwwskazań do stosowania kwasu salicylowego.
Czytaj też: Jak opóźnić starzenie się skóry?
Kwas ferulowy – czy go polecam?
Ja jestem zwolenniczką kwasu ferulowego – często wykorzystuję jego właściwości w przeprowadzanych zabiegach. Doceniam jego delikatne działanie, dlatego chętnie po niego sięgam w przypadku pacjentów, których skóra nie toleruje kwasu salicylowego, kwasu pirogronowego czy retinolu.
Kwas ferulowy często wykorzystuję w pielęgnacji skór starzejących się i z widocznymi już oznakami starzenia. Wykazuje dobre działanie anti-aging:
- wspomaga ujędrnienie,
- wspiera wygładzenie.
Kwas ferulowy bardzo rzadko występuje w składzie kosmetyków – szczególnie tych drogeryjnych. Jeżeli więc chcesz przekonać się o jego potencjale na własnej skórze, zapraszam do siebie na kosmetologiczne zabiegi pielęgnacyjne.