Dziewczyna, która praktykuje mycie twarzy bez wody

Mycie twarzy bez wody – czy to możliwe?

Twoja wieczorna pielęgnacja prawdopodobnie obejmuje dokładne oczyszczanie twarzy żelem albo pianką do mycia, którą spłukujesz pod wodą. A gdybym powiedziała Ci, że mycie twarzy bez wody również jest całkiem skutecznym sposobem na oczyszczenie skóry po całym dniu? Choć dla wielu osób brzmi to nieco egzotycznie, wyjaśnię kiedy warto się na to zdecydować i jakie może przynieść to korzyści dla skóry.

Jedną ze złotych zasad pielęgnacji jest dokładnie oczyszczenie twarzy przed nakładaniem na nią kolejnych kosmetyków. Wielu kosmetologów zaleca wręcz bardzo skrupulatne dwuetapowe mycie: najpierw olejkiem, a potem żelem/pianką. To oczywiście bardzo skuteczny sposób, jednak nie jedyny! Znam przypadki, gdy lepiej jest zrezygnować z tego typu oczyszczania i wprowadzić do swojej rutyny mycie twarzy bez wody.

Dowiedz się więcej:Jak poprawnie wykonać demakijaż? Wskazówki krok po kroku

Czy woda może szkodzić skórze twarzy?

Woda jest konieczna do życia, a nawodnienie skóry niezbędne, aby wyglądała zdrowo i pięknie – to oczywiste. Jednak nie każda woda – nawet ta w kranie – ma taką samą jakość. Niestety w wielu polskich miastach woda jest bardzo twarda. Co to oznacza dla skóry? Same kłopoty!

Twarda woda:

  • zwiększa skłonność do przesuszania, podrażnień i zaczerwienień u skóry suchej i wrażliwej,
  • osłabia naturalną warstwę hydrolipidową skóry,
  • utrudnia kosmetykom wytworzenie piany i rozpuszczenie wszelkich zanieczyszczeń, co szczególnie źle wpływa na skórę tłustą i trądzikową.

Często zdarza się, że po myciu twarzy w takiej wodzie od razu odczuwasz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia.

Czym myć twarz zamiast wody?

Skoro woda nie zawsze jest najlepszą metodą oczyszczania twarzy, czym ją zastąpić? Oprócz pianek i żeli, które trzeba zmyć wodą, na rynku dostępne są również inne kosmetyki do oczyszczania. Do mycia twarzy bez wody szczególnie rekomenduję płyny micelarne.

Sprawdź też:Płyn micelarny do twarzy – co to jest i jak działa?

Płyny micelarne bazują na micelach, czyli mikroskopijnych cząsteczkach, zawieszonych w roztworze wodnym. Przyciągają one sebum i zanieczyszczenia jak magnes, dlatego płyn micelarny jest produktem, który w zupełności wystarczy, aby oczyścić skórę. 

Kiedy warto wprowadzić mycie twarzy bez wody?

Mycie twarzy bez wody to metoda, którą warto wprowadzić szczególnie w kilku przypadkach. Kiedy polecam wypróbowanie tego sposobu?

  • Gdy masz wrażliwą skórę

Wielu moim klientom zalecam mycie twarzy bez wody, ale z użyciem dobrej jakości płynu micelarnego. Wrażliwa cera bardzo źle znosi zbyt twardą wodę i reaguje na nią obronnie: zaczerwienieniem i przesuszeniem. Twarda woda jest także niewskazana przy atopowym zapaleniu skóry.

  • Gdy dużo podróżujesz

Masz pracę, w której jeździsz po różnych miastach w Polsce albo na świecie? A może po prostu lubisz częste weekendowe city breaki? W każdym z miejsc, które odwiedzasz woda jest nieco inna. Twoja skóra musi się więc za każdym razem przyzwyczajać do innej twardości i może reagować obronnie. Zamiast fundować swojej twarzy rollercoaster, zabieraj ze sobą sprawdzony płyn micelarny.

  • Gdy w Twoim kranie płynie twarda woda

Rozpoznasz ją bardzo łatwo – przede wszystkim po osadzie i kamieniu, pojawiającym w kuchni i łazience oraz nieprzyjemnym smaku (nawet po zagotowaniu). Jeśli tak jest, masz dwa wyjścia: montaż zmiękczacza wody (kosztowny i nie zawsze możliwy) albo… wprowadzenie mycia twarzy bez wody.

Mycie twarzy bez wody nie jest żadnym nowym trendem ani nowinką. Płyny micelarne od dawna są stosowane przez wiele osób jako jeden z etapów skutecznej pielęgnacji. Nie namawiam Cię do rezygnacji z oczyszczania twarzy wodą i żelem, jeśli Ci to służy.

 Zachęcam natomiast do sprawdzenia, czy woda, z której korzystasz nie wpływa na Twoją twarz negatywnie.