Pielęgnacja skóry dłoni – o czym pamiętać?

Skóra dłoni jest bardzo delikatna, a każdego dnia bywa narażana na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Warto więc zadbać o jej dobrą kondycję, aby była nieskazitelną wizytówką. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry dłoni. Pozwól, że udzielę Ci kilku wskazówek.

Delikatna skóra dłoni wymaga starannej troski – nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że nie służy jej długotrwałe moczenie w wodzie (np. podczas ręcznego zmywania naczyń), kontakt z silnymi detergentami wykorzystywanymi podczas sprzątania. Wystarczy jednak poznać kilka najważniejszych zasad z zakresu pielęgnacji, aby przywrócić jej dobrą kondycję i zapobiec uszkodzeniom w przyszłości.

Pielęgnacja skóry dłoni – 5 kluczowych zasad

Prawidłowa pielęgnacja skóry dłoni zamyka się w zaledwie 5 zasadach. Łatwo będzie je zacząć realizować i pamiętać o nich zawsze.

  1. Wybieraj łagodne środki do mycia

Silne środki do mycia dłoni szkodzą. Dlatego warto unikać preparatów na bazie alkoholu, ponieważ mogą wysuszać skórę. Zawsze sprawdzaj więc skład kosmetyku i wybieraj tylko te najdelikatniejsze.

Unikaj przy tym silnego pocierania skóry dłoni szorstkim ręcznikiem. To może potęgować podrażnienia.

  1. Stosuj kremy do rąk

Tak jak każdego dnia na twarz nakładasz krem, pamiętaj o odpowiedniej ochronie skóry dłoni. Ona jest równie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Wybierając krem do rąk, zwróć uwagę nie tylko na ładne opakowanie czy przyjemny zapach. Liczy się przede wszystkim skład.

Sprawdź też: Jak wybrać najlepszy krem do rąk?

Dobry preparat powinien odżywiać, nawilżać i regenerować.

  1. Unikaj kontaktu z detergentami

Płyny do mycia naczyń czy chemia czyszcząca to produkty, które bardzo szkodzą Twojej skórze. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować ze sprzątania. Wystarczy, że na czas sprzątania będziesz zakładać rękawiczki. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie przed drażniącymi składnikami zawartymi w detergentach.

  1. Chroń skórę przed wiatrem i mrozem

Niskie temperatury i silny wiatr nie są sprzymierzeńcami skóry dłoni. Powodują jej przesuszanie, co prowadzi do zaczerwienienia i podrażnień.

Samo stosowanie kremów ochronnych to zdecydowanie za mało. Dlatego pamiętaj o noszeniu rękawiczek dopasowanych do pory roku.

  1. Chroń skórę przed promieniowaniem UV

Skóra Twoich rąk jest wiotka lub pojawiają się na niej przebarwienia? Pielęgnacja skóry dłoni będzie wymagać stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Warto aplikować je nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok.

Sprawdź też: Kremy z filtrem do twarzy – czy trzeba je stosować?

Pamiętaj! Promieniowanie UV jest szkodliwe nawet wtedy, gdy słońce nie świeci intensywnie. Światło UVA przenika nie tylko przez chmury, ale również ubrania czy szyby.

Skóry dłoni nie traktuj po macoszemu, ponieważ wymaga ona starannej pielęgnacji. Jeśli otoczysz ją troską, odwdzięczy Ci się doskonałą kondycją i zbyt szybko nie zdradzi Twojego wieku.