Nadmiar cukru w diecie – czy wpływa na kondycję skóry?

W powiedzeniu „jesteś tym, co jesz” nie ma żadnej przesady. Możesz się o tym przekonać, odstawiając węglowodany proste. Szybko zauważysz, jaką zmianę przejdzie Twoja skóra. Sprawdź, jak nadmiar cukru w diecie przekłada się na kondycję cery.

Nadmiar cukru w diecie kojarzy Ci się głównie z otyłością lub nadwagą lub zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę? Chociaż faktycznie jego spożywanie w zbyt dużych ilościach może powodować poważne dolegliwości zdrowotne, nie pozostaje to bez wpływu na skórę.

Jak działa nadmiar cukru w diecie?

Gdy organizm otrzymuje sporą ilość glukozy, dochodzi do nagłego wzrostu jej stężenia we krwi. Odpowiedzią jest wzmożona produkcja insuliny, jednak trzustka nie zawsze jest w stanie nadążyć z wydzielaniem tego hormonu. W związku z tym, że glukoza nie może być przetworzona w 100%, dochodzi do jej połączenia z białkami. Proces, określany mianem glikacji białek, który przyczynia się do znacznego pogorszenia kondycji skóry.

Cukier przyspiesza starzenie się skóry

Nadmiar cukru w diecie przyspiesza proces starzenia się skóry. Ma to ścisły związek ze wspomnianą wyżej glikacją białek.

Produkty powstające w tym procesie (tzw. cząsteczki AGE) przyczyniają się do uszkodzenia kolagenu i elastyny. Ponadto odpowiadają za powstawanie wolnych rodników i występowanie tzw. stresu oksydacyjnego.

Efekt? Skóra traci swoją elastyczność, staje się wiotka, powstają zmarszczki, zmienia się owal twarzy. Nic przyjemnego…

To może Cię zainteresować: Co na zmarszczki wokół oczu?

Nadmiar cukru w diecie sprzyja stanom zapalnym

Zbyt duża ilość cukru dostarczanego do organizmu sprzyja powstawaniu stanów zapalnych – także tych zlokalizowanych na skórze. Co to oznacza?

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, nadmiar cukru w diecie może zaostrzyć jego przebieg i utrudnić jego leczenie. Jeżeli natomiast nie zmagasz się z tym problemem, prędzej czy później na Twojej twarzy mogą pojawić się wypryski.

Cukier sprzyja suchości skóry

Skóra osób spożywających duże ilości węglowodanów prostych jest dużo cieńsza. Wpływa to nie tylko na większe ryzyko powstawania zmarszczek, ale również ma związek z silnym przesuszeniem skóry.

Cienka skóra jest bardziej narażona na utratę wody, a co za tym idzie – odwodnienie.

Zmniejsz spożycie cukru – Twoja skóra będzie Ci wdzięczna

Trudno jest całkowicie wyeliminować spożycie cukrów prostych, ale ich ilość w diecie można ograniczyć do niezbędnego minimum.

Jeżeli chcesz za kilka lat wyglądać na swój wiek lub nawet młodziej, warto wprowadzić do diety pewne modyfikacje. Co możesz zrobić?

  • Ogranicz spożycie batoników, ciasteczek, ciast, deserów bazujących na cukrze.
  • Zmniejsz spożycie owoców suszonych lub kandyzowanych – chociaż są nieco zdrowsze niż batony, nadal zawierają sporą ilość cukru.
  • Białe bułeczki zamień na pieczywo razowe – z mąki pełnoziarnistej. Takie jest źródłem węglowodanów złożonych, które pozwalają na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi.
  • Polub się z makaronami pełnoziarnistymi, brązowym ryżem, różnego rodzaju kaszami.

Pamiętaj przy tym, aby pić odpowiednią ilość wody (nie słodzonych napojów!). Odpowiednia jej podaż przyczyni się do poprawy wewnętrznego nawodnienia skóry.

Jak przeciwdziałać skórnym skutkom nadmiaru cukru w diecie?

Twoja skóra doświadczyła już nadmiaru cukru w diecie? Czas zająć się jej pielęgnacją – po to, aby zminimalizować skutki niewłaściwego sposobu odżywiania się.

Warto:

  • sięgnąć po dobre kremy nawilżające, które będą przeciwdziałały nadmiernej suchości skóry;
  • zacząć stosować kremy z kwasami, które nie tylko złuszczą martwe komórki naskórka, ale też pomagają odbudować strukturę macierzy skóry właściwej i zmniejszają widoczność oznak starzenia.

Czytaj też: Poznaj najlepsze kremy z kwasami

Możesz też skorzystać z konsultacji kosmetologicznych, w ramach których otrzymasz indywidualny plan pielęgnacji skóry. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zastosowane zabiegi czy kosmetyki przyniosą oczekiwane rezultaty.