Opalanie w solarium – czy jest bezpieczne?

Chociaż opalanie w solarium owiane jest złą sławą, wiele osób nadal korzysta z tej metody na poprawę kolorytu skóry. Od razu nasuwa się pytanie – czy to jest bezpieczne? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jakie podejście ma osoba wykorzystująca „sztuczne” promienie słoneczne.

Jeszcze kilkanaście lat temu opalanie w solarium było powszechną metodą „zdobywania” złocistej opalenizny. Niepokój zaczął wzbudzać fakt, że w lutym 2018 roku w Polsce został wprowadzony zakaz korzystania z solarium osobom poniżej 18. roku życia. Sugerowałoby to negatywny wpływ opalania na skórę. Czy tak jest w istocie?

Opalanie w solarium – na czym polega?

Opalanie w solarium pozwala na uzyskanie efektu brązowej skóry bez konieczności wylegiwania się bezpośrednio na słońcu. Specjalne urządzenie wyposażone jest w lampy emitujące promieniowanie UV (UVA, UVB i światło widzialne).

Wystarczy kilkanaście minut, aby osiągnąć takie same rezultaty jak podczas wielogodzinnego leżenia na plaży. Nic więc dziwnego, że opalanie w solarium jest alternatywą dla osób, które nie lubią długo czekać na efekty.

Skutki opalania w solarium

Już kilka krótkich seansów w solarium pozwala na uzyskanie efektu skóry muśniętej słońcem – to główny rezultat opalania pod wpływem sztucznego promieniowania. Warto jednak mieć świadomość, że pod „płaszczykiem” brązowej opalenizny kryje się znacznie więcej skutków – niestety tych niekorzystnych.

Pamiętaj! Opalenizna to reakcja obronna organizmu, do której dochodzi na skutek zbyt intensywnej dawki promieniowania UV. Nawet ta uzyskana w solarium nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. I chociaż nie zawsze skutki widoczne są od razu i „gołym okiem”, możesz się o nich przekonać za kilka lat.

Czy wiesz, że opalanie w solarium:

  • powoduje szybsze starzenie się skóry,
  • zwiększa ryzyko powstania przebarwień,
  • przyczynia się do tworzenia zmarszczek.

Ponadto zwiększa ryzyko nie tylko oparzeń, ale również nowotworów skóry.

Sprawdź też: Czerniak skóry – jak go uniknąć?

Przeciwwskazania do opalania w solarium

O tym, że zażywanie kąpieli słonecznych w solarium, nie jest w 100% bezpieczne, może świadczyć długa lista przeciwwskazań. Korzystania z urządzeń opalających nie zaleca się:

  • kobietom w ciąży i karmiącym piersią,
  • osobom uczulonym na słońce,
  • osobom z licznymi znamionami, przebarwieniami,
  • osobom zmagającym się z bielactwem, rozległym trądzikiem, z niezagojonymi ranami na skórze,
  • osobom chorującym na padaczkę, cukrzycę, choroby serca i inne choroby przewlekłe.

Z solarium bezwzględnie nie mogą korzystać dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia!

Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Opalanie w solarium może być bezpieczne, pod warunkiem dostosowania się do pewnych zasad. Jako kosmetolog sugeruję, aby:

  • zaaplikować DWIE warstwy kremu z filtrem SPF 50+ – na całe ciało oraz twarz;
  • krem z filtrem nałożyć minimum 40 minut przed wejściem pod lampy UV;
  • korzystać z krótkich seansów, ale częściej – koniecznie z odpowiednią ochroną.

Pamiętaj! Nawet jeśli wyłączysz lampę oświetlającą twarz, nałóż warstwę ochronną na tę partię ciała. Dlaczego? Promieniowanie z pozostałych lamp, mimo że nie są skierowane bezpośrednio na twarz, przyczynią się do jej opalenia.

Czytaj też: Jak przygotować skórę do opalania?

Chcesz poznać moje zdanie, co do opalania w solarium? Nie jestem jego przeciwniczką, o ile stoi za nim „poważna” potrzeba. Może to być chęć uzyskania opalenizny w związku z ważnym wydarzeniem (np. ślubem, studniówką) – o charakterze jednorazowym. Doskonale rozumiem również korzystanie z solarium w celach poprawy nastroju – w ramach walki ze stanem depresyjnym.

Najważniejsze jest to, aby z solarium korzystać w granicach rozsądku – z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Mam na myśli głównie solidną ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz jej odpowiednia pielęgnacja po kąpieli słonecznej.