Kobieta, która wie, jak ważna jest pielęgnacja stóp

Prawidłowa pielęgnacja stóp – tych błędów nie popełniaj

Zbliża się sezon wiosenno-letni, a Ty szukasz salonu, w którym „na już” zrobisz kompleksowy pedicure? Pamiętaj, że pielęgnacja stóp to nie tylko jednorazowa wizyta w salonie kosmetycznym, ale codzienne działania. Podpowiem Ci, co robić, aby cieszyć się zadbanymi, estetycznymi stopami przez cały rok – nie tylko latem!

Pielęgnacja stóp jest czynnością, o której przypominasz sobie zwykle, gdy robi się cieplej? Tak ma mnóstwo osób, bo… przecież nie wypada nałożyć sandałków, gdy stopy jeszcze nieprzygotowane. Przywrócenie ich do świetności jednym zabiegiem – nawet w salonie kosmetycznym – może być niemożliwe. Zacznij więc dbać o nie już od dzisiaj, a latem bez kompleksów wskoczysz w odkryte buty.

Pielęgnacja stóp – czego nie robić?


Pielęgnacja stóp to temat, wokół którego krąży sporo mitów i nieprawdziwych wskazówek. Skupię się więc najpierw na tym, czego absolutnie nie robić, aby efekty nie były odwrotne do zamierzonych.

Jakie błędy w pielęgnacji stóp popełnia się najczęściej?

1. Codzienne ścieranie pumeksem albo tarką. To jeden z najbardziej szkodliwych nawyków. Ścieranie zrogowaciałego naskórka podczas codziennego prysznica sprawia, że skóra reaguje obronnie – wytwarzając go jeszcze więcej! Zamiast gładkich pięt, otrzymujesz więc jeszcze więcej zrogowaceń.

2. Nieużywanie kremu do stóp. Samo pozbywanie się zrogowaciałego naskórka niewiele pomoże, jeśli nie zaaplikujesz na stopy odpowiedniego kremu. Nawilżona skóra na stopach jest miękka i elastyczna, przez co wygląda zdrowiej, a ryzyko powstania na niej pęknięć czy odcisków staje się mniejsze.

3. Mycie stóp tylko „przy okazji” prysznica. Oczywiście rozumiem, że nie zawsze masz czas na przygotowanie specjalnej kąpieli dla stóp i rozsiadanie się w łazience na dłużej. Raz na jakiś czas (najlepiej chociaż raz w tygodniu) spróbuj jednak znaleźć na to chwilę. Przygotuj w misce ciepłą wodę z dodatkiem soli do kąpieli, która dodatkowo zmiękczy i zdezynfekuje. Umyj stopy i użyj peelingu gruboziarnistego – to o wiele bezpieczniejsza alternatywa dla pumeksu.

4. Niedokładne osuszanie stóp. Choć to tak podstawowa kwestia, wciąż przez wiele osób jest pomijana! Ciepło i wilgoć na stopach, a szczególnie między palcami, to idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów, a w konsekwencji – rozwinięcia się grzybicy stóp.

Sprawdź też: Skarpetki złuszczające – hit czy kit?

Jakie zabiegi na stopy warto wykonywać?


Choć wpływ na kondycję stóp (tak samo jak twarzy czy włosów) mają przede wszystkim codzienne rytuały pielęgnacyjne, warto raz na jakiś czas skorzystać ze wsparcia kosmetologa albo podologa. Jeśli chodzi o stopy, szczególnie polecam wybrać się na:

  • pedicure frezarkowy – polega na usunięciu obumarłego i stwardniałego naskórka za pomocą frezarki, czyli precyzyjnego narzędzia, które wygładza skórę stóp;
  • pedicure kwasowy – zabieg wykonywany za pomocą kwasów kosmetycznych, np. kwasu jabłkowego czy mlekowego, które rozpuszczają martwy naskórek i umożliwiają jego mechaniczne usunięcie; mają one właściwości antybakteryjne, złuszczające i nawilżające.

Dowiedz się więcej: Zrogowaciałe pięty – jak się pozbyć tego problemu

Zadbane stopy to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna. Zrogowacenia i odciski powodują dyskomfort, a w zaawansowanym stadium mogą nawet wywoływać ból przy chodzeniu. Takim sytuacjom można zapobiec bardzo prostymi zabiegami: kąpielami, codziennym smarowaniem stóp kremem i raz na jakiś czas wizytą na zabiegu pedicure. Właśnie tak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja stóp.