Problemy skórne a dieta – czy istnieje zależność?

Wydajesz krocie na kosmetyki, aby zatroszczyć się o swoją skórę. Mimo czynionych starań, nie widzisz efektów. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Przyjrzyj się swojej codziennej diecie, ponieważ często to właśnie w sposobie odżywiania tkwi przyczyna. Problemy skórne a dieta to zależność, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Nieprawidłowa dieta kojarzy się przede wszystkim z przyrostem masy ciała, prowadzącym do nadwagi czy otyłości. Tymczasem codzienny jadłospis obfitujący w niektóre grupy produktów spożywczych może wpływać na kondycję skóry.

To może Cię zainteresować: Nadmiar cukru w diecie – jak wpływa na skórę?

Problemy skórne a dieta – nierozerwalny związek

Jesteś tym, co jesz – to powiedzenie, które będę powtarzać niczym mantrę, ponieważ kryje się w nim sama prawda. Skóra stanowi odzwierciedlenie tego, jak wygląda codzienny jadłospis. Z tego powodu między problemami skórnymi a dietą istnieje ścisła zależność. Jeśli borykasz się z różnego rodzaju zmianami trądzikowymi, przebarwieniami czy wrażeniem ściągnięcia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój codzienny jadłospis jest pełen błędów żywieniowych.

Cera trądzikowa a dieta

Chociaż trądzik pospolity ma ścisły związek ze zmianami hormonalnymi, za powstawanie zmian skórnych może odpowiadać nieprawidłowa dieta.

Coraz częściej mówi się o tym, że osoby spożywające nadmierną ilość nabiału (np. w okresie stosowania diety odchudzającej Dukana) są bardziej narażone na zaostrzenie trądziku. Jeśli więc zmagasz się ze zmianami trądzikowymi – mimo stosowania zabiegów i odpowiednich kosmetyków, rozważ ograniczenie spożycia mleka oraz jego przetworów.

Zaostrzeniu zmian trądzikowych wpływa również spożywanie wysoko przetworzonych produktów, słodyczy niskiej jakości.

Czytaj też: Skóra trądzikowa a codzienna pielęgnacja

Cera sucha a dieta

Cera sucha charakteryzuje się wrażeniem ściągnięcia, co ma związek z uszkodzeniem bariery hydrolipidowej. Nasileniu objawów sprzyja niedostateczna ilość wody, co ma związek z nieprawidłową dietą.

Ważne jest, aby każdego dnia wypijać nawet 2 l wody, co nawilży skórę od wewnątrz. Zamiast wody można sięgnąć po herbatki ziołowe czy owocowe itp.

Skóra z tendencją do łuszczycy a dieta

Jeśli zmagasz się ze zmianami łuszczycowymi, prawdopodobnie twoja dieta wymaga modyfikacji. Aby je złagodzić, warto ograniczyć spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz produktów pochodzenia roślinnego.

Nie musisz od razu przechodzić na wegetarianizm czy weganizm (aczkolwiek byłoby to z korzyścią dla ciebie). Wystarczy, że zmniejszysz ilość spożywanego mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych.

Skóra z przebarwieniami a dieta

Twoim problemem są przebarwienia na skórze? Chociaż wiele z nich może być efektem przebytej niedawno ciąży, w większości przypadków przyczyna tkwi w sposobie odżywiania.

Jeśli chodzi o zależność między przebarwieniami – jako problemami skórnymi a dietą, powodem może być nadmierne spożywanie alkoholu lub produktów uszkadzających wątrobę.

Jak poprawić kondycję skóry?

Aby cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą skórą, warto działać na kilku płaszczyznach jednocześnie. Mam tego świadomość, dlatego podczas rozmowy z moimi pacjentami zawsze pytam o ich nawyki żywieniowe. Takie pytania zadaję nie z czystej ciekawości, ale z chęci dobrania kuracji adekwatnej do potrzeb. Jeśli słyszę, że dieta obfituje w produkty spożywcze będące źródłem składników prozapalnych, sugeruję ograniczenie ich spożycia.

Tak, jestem kosmetologiem, a nie dietetykiem. Jednak dużą wagę przywiązuję do pielęgnacji skóry w ogólnym ujęciu. Tylko wtedy można osiągnąć zadowalające efekty, a przecież najbardziej zależy mi na wyraźnej i trwałej poprawie kondycji skóry moich pacjentów.

I Ty potrzebujesz wsparcia? Serdecznie zapraszam na konsultacje kosmetologiczne – w moim gabinecie lub online.