Dziewczyna zasłaniająca rumień na twarzy

Rumień na twarzy? 6 najczęstszych przyczyn

Twoje policzki są zaróżowione? Czasami masz wrażenie, że Twoja cera płonie? Bardzo możliwe, że powodem takiego stanu jest rumień na twarzy. Aby się z nim skutecznie uporać, warto poznać przyczyny jego powstawania. Sprawdź, co go może wywoływać.

Rumień na twarzy to powszechna dolegliwości, która pojawia się u osób z cerą naczyniową. Charakteryzuje się bowiem nadmierną reaktywnością w odniesieniu do czynników zewnętrznych. Jeżeli więc zaczerwienienie skóry pojawia się w konkretnych przypadkach, możesz podejrzewać u siebie rumień na twarzy.

Czy to rumień na twarzy?


Rumień na twarzy pojawia się jako efekt nadmiernie poszerzonych i popękanych naczynek krwionośnych. Dochodzi do tego wówczas, gdy krew silnie napiera na ściany naczyń i prowadzi do ich uszkodzenia. Natomiast jako że naczynka ściśle do siebie przylegają, na powierzchni skóry wygląda to jak miejscowe zaczerwienienie.

Czy wiesz, że? W pierwszym etapie rumień na twarzy może samoistnie zanikać. Jednak z czasem może dojść do jego utrwalenia – szczególnie jeśli nie zostanie podjęta żadna reakcja na jego występowanie. 

Rumień na twarzy – jakie są jego przyczyny?


Rumień na twarzy możesz łatwo pokonać, jeśli poznasz przyczyny jego powstawania. I tutaj może pojawić się pewna dezorientacja, ponieważ stan ten powoduje wiele czynników. Dlatego nie da się wskazać jednego konkretnego powodu. Polecam więc przyglądanie się swojej twarzy i obserwowanie, w jakich momentach dochodzi do powstawania zaczerwienienia.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry


Stosowanie niewłaściwych kosmetyków – takich, które nie są odpowiednie do potrzeb konkretnej skóry. Najczęściej dzieje się tak w przypadku dość agresywnej pielęgnacji, tj. aplikowania preparatów ze składnikami silnie oddziałującymi na skórę. Prowadzi to do silnego przesuszenia lub rozwoju stanu zapalnego, co może objawiać się właśnie rumieniem na twarzy.

Dlatego tak często powtarzam, jak ważny jest indywidualny dobór kosmetyków. Propozycje przygotowane przez kosmetologa są zwykle dużo bardziej trafione niż samodzielne „wypróbowywanie” preparatów metodą prób i błędów. A i o ile tańsze…

Wpływ czynników atmosferycznych


Duże wahania temperatury, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, silny wiatr i mróz – to wszystko może sprawiać, że na twarzy pojawia się rumień.

Jeżeli więc Twoja skóra jest wrażliwa, lepiej unikać takich czynników. Co prawda trudno jest zaszyć się w domu, gdy na zewnątrz świeci słońce czy jest mroźno, ale wtedy wystarczy zastosować odpowiednią ochronę, np. krem barierowy czy krem przeciwsłoneczny.

Czytaj też:Co to jest krem barierowy

Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się silnego zaczerwienienia. Zaaplikowanie takiego preparatu nie zajmie Ci wiele czasu, a pomoże uniknąć problemu.

Nieodpowiednia dieta


Rumień na twarzy może być skutkiem niewłaściwej diety. Nie mam tu jednak na myśli np. spożywania nadmiernej ilości cukrów prostych. Zaczerwienienie pojawia się na skutek picia alkoholu czy jedzenia ostro przyprawionych dań. Dlaczego?

Zarówno alkohol, jak i ostre przyprawy (np. papryka chilli, pieprz Cayenne) odpowiadają za rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jeśli są one osłabione, będą pękać pod naporem krwi.

Gorące prysznice, kąpiele


Sauna, gorące kąpiele i prysznice – to wszystko może powodować powstawanie silnego zaczerwienienia. Jeżeli więc masz tendencję do rumienia, lepiej tego unikać.

To może Cię zainteresować: Trądzik różowaty – tego unikaj

I znów… nie chodzi o to, żeby się nie myć. Jednak zamiast wylegiwać się w gorącej wodzie, lepiej wziąć chłodniejszy prysznic.

Niewłaściwie przeprowadzone zabiegi kosmetologiczne, estetyczne


Lasery, peelingi chemiczne oraz inne zabiegi kosmetologiczne zwykle przyczyniają się do poprawy kondycji cery. Jeżeli jednak są niewłaściwie przeprowadzone, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przyjmowanie niektórych leków


Zdarza się, że rumień na twarzy jest następstwem przyjmowania niektórych leków. Chodzi m.in. o : niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), tetracykliny, sulfonamidy, barbiturany, niektóre antybiotyki, niektóre leki hormonalne.

Masz rumień na twarzy? Możesz go pokonać


Rumień na twarzy zawsze powstaje z jakiegoś powodu. Jeśli więc zmagasz się z taką przypadłością, najlepiej od razu skonsultuj się z kosmetologiem. Dlaczego?

Jak już wyżej wspomniałam, nieodpowiednia pielęgnacja czy nawet niewłaściwie dobrane zabiegi mogą przynieść więcej szkody. Warto więc oddać się w doświadczone ręce kosmetologa – zapraszam na konsultacje kosmetologiczne.