Twoja skóra na twarzy „schodzi”? Łuszczy się, pozostawiając nieestetyczne skórki? Stają się one bardzo widoczne szczególnie wtedy, gdy wykonasz makijaż? Nic dziwnego, że chcesz uporać się z tym problemem. Co z tym możesz zrobić? Wszystko zależy od tego, w czym tkwi przyczyna łuszczącej się skóry.
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: zasadniczo schodząca skóra z twarzy nie zwiastuje niczego złego. Niemniej jednak jest to dość problematyczne, ponieważ doprowadzenie cery do ładu z pewnością zajmie trochę czasu.
Schodząca skóra z twarzy – typowe przyczyny
Aby pozbyć się łuszczącego się naskórka, trzeba dotrzeć do przyczyn takiego stanu. Te mogą być różne: począwszy od nieprawidłowej pielęgnacji, a skończywszy na chorobach skórnych.
Stosowanie substancji złuszczających
Kwasy czy retinol to substancje, które świetnie sprawdzają się w kuracjach złuszczających. Jeżeli jednak takie zabiegi prowadzone są w nieodpowiedni sposób, mogą przyczynić się do łuszczenia skóry. Dotyczy to głównie przypadków, kiedy ktoś samodzielnie stosuje kwasy – nie patrząc na rodzaj, stężenie czy pH konkretnego składnika. To wszystko ma ogromne znaczenie, a niedostosowanie substancji może przynieść więcej szkody niż pożytku.
To może Cię zainteresować: Najlepsze kremy z kwasami
Właśnie z tego powodu zalecam stosowanie kremów z kwasami niż aplikowanie „czystych” kwasów. Kosmetyki są znacznie łagodniejsze w działaniu, dlatego lepiej sprawdzą się w samodzielnej pielęgnacji.
Choroby skórne
Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca – to choroby, których jednym z objawów jest łuszczenie się skóry. Może także wynikać z infekcji grzybiczych, bakteryjnych czy wirusowych. W tym przypadku koniecznością jest wizyta u kosmetologa lub dermatologa.
Nieodpowiednia pielęgnacja
Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – szczególnie mocno wysuszających – może doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej. W efekcie tego skóra z twarzy może schodzić.
Ekspozycja na negatywne czynniki
Do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego może dojść również w przypadku ekspozycji na niekorzystne czynniki – nie tylko atmosferyczne. Mowa zatem zarówno o mrozie, wietrze, jak i przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach (spokojnie, od krótkich pobytów w takich wnętrzach Twojej skórze z pewnością się nic nie stanie).
Opalanie skóry
Przez wiele godzin wystawiasz twarz na działanie promieni słonecznych, ponieważ zależy Ci na uzyskaniu pięknej opalenizny. Efekt jest krótkotrwały, bo dość szybko skóra zaczyna schodzić.
Schodząca skóra z twarzy – co pomoże?
Jeśli Twoim problemem jest schodząca skóra z twarzy, możesz się z nim uporać. Wybór odpowiedniej metody zależy od tego, co jest przyczyną łuszczenia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek – wybierz te, które dotyczą Twojego przypadku.
- Łuszczenie spowodowane kwasami lub retinolem
W takim przypadku jedyne co możesz zrobić, to odstawić stosowany preparat. Musisz odczekać kilka dni i w tym czasie zastosować kurację wspomagającą. Pomocne będą odżywcze kremy, np. Krem do twarzy nawilżający Lekka Formuła Fluid TOLERANCE HYDRA-10*. Akurat ten kosmetyk wyróżnia się bardzo dobrą tolerancją, a przy tym zapewnia nawet do 48 godzin nawilżenia. Ponadto wspiera proces regeneracji skóry.
* Zainteresował Cię ten produkt? Aby go zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.
- Łuszczenie jako objaw chorób skóry
Jeśli skóra łuszczy się z powodu AZS, jedyną skuteczną metodą jest leczenie. Plan może ustalić kosmetolog lub dermatolog – w oparciu o indywidualne potrzeby cery. Znaczenie ma również trzymanie się zasad, które pozwalają na uniknięcie nasilenia objawów.
- Schodząca skóra z twarzy po opalaniu
Jeśli schodząca skóra z twarzy jest skutkiem opalania, rozsądnym wyjściem jest stosowanie kremów nawilżających. Pod żadnym pozorem nie wykonuj peelingu mechanicznego, bo to dodatkowo może podrażnić cerę.
Czytaj też: Jak pielęgnować skórę po opalaniu
Schodząca skóra z twarzy – potraktuj ją… nożyczkami
Nie. Nie oszalałam. Schodzącą skórę z twarzy możesz obcinać zamiast zrywać ją palcami. To bardzo pomaga, a jednocześnie nie prowadzi do uszkodzenia skóry – w przeciwieństwie do uwielbianego przez wiele osób zdrapywania i zrywania naskórka.
Złuszczającą się skórę możesz obcinać zarówno, gdy łuszczy się po opalaniu lub po stosowaniu zabiegów wykorzystujących kwasy. To naprawdę działa, chociaż może wydać Ci się zabawne.
A jeśli potrzebujesz indywidualnych wskazówek, zapraszam na konsultację kosmetologiczną w Koszalinie.