Skąd się bierze trądzik na plecach? Poznaj przyczyny

Trądzik to choroba skóry, która kojarzy się głównie z występowaniem zmian w obrębie twarzy. Jednak niektóre osoby mają też trądzik na plecach. Przyczyny – podobnie jak w przypadku cery – są złożone. Poznaj te najważniejsze.

Trądzik na plecach – mimo że jest ukrywany pod warstwą odzieży – często jest powodem psychicznego i fizycznego dyskomfortu. Aby go zlikwidować, w pierwszej kolejności należy poznać powody jego powstawania. Przeciwdziałanie jego przyczynom pozwoli zwiększyć skuteczność prowadzonej terapii.

Trądzik na plecach – przyczyny

Trudno jednoznacznie wskazać konkretne przyczyny trądziku na plecach, ponieważ jest to choroba o złożonej etiologii. Wiadomo jednak, że czynniki odpowiadające za powstawanie zmian skórnych są identyczne jak w przypadku trądziku na twarzy.

Sprawdź też: Co to jest trądzik pospolity?

Jeśli chodzi o trądzik na plecach, przyczyny występujące najczęściej to:

  • zmiany hormonalne związane np. z nadprodukcją androgenów,
  • przerost gruczołów łojowych,
  • nadmiar stresu,
  • nieprawidłowe odżywianie,
  • źle dobrana antykoncepcja.

Wśród przyczyn trądziku na plecach wymienia się także nieprawidłową pielęgnację skóry. I wcale nie chodzi o zaniedbanie higieny, lecz o stosowanie kosmetyków wywołujących stan zapalny oraz zaogniających go.

To może Cię zainteresować: Trądzik po odstawieniu antykoncepcji

Warto także pamiętać, że przyczyny trądziku na plecach mogą mieć związek z przyjmowaniem niektórych leków. Mowa m.in. o steroidach anabolicznych, lekach przeciwalergicznych, lekach przeciwpadaczkowych.

Jak wygląda trądzik na plecach?

Trądzik na plecach, niezależnie od przyczyny powstawania, nie wygląda estetycznie. Zmiany, umiejscowione głęboko pod skórą, przypominają cysty. Niekiedy wypryski wypełnione są ropną treścią, czemu może towarzyszyć ból.

Trądzik na plecach – kiedy do specjalisty?

Jeśli trądzik na plecach jest powodem Twojego dyskomfortu i wpędza Cię w kompleksy, nie pozostawiaj go samego sobie. Lepiej udaj się do specjalisty, który spojrzy na zmiany fachowym okiem.

Pamiętaj! Nie musi to być od razu dermatolog. Śmiało możesz skorzystać ze wsparcia kosmetologa, który również udzieli fachowej pomocy.

Czy wiesz, że do mojego gabinetu zgłasza się wielu pacjentów z trądzikiem na plecach? Zgłoś się do mnie i Ty, bym miała szansę Ci pomóc pozbyć się tego problemu.