Witamina C – fakty i mity. Poznaj je

Witamina C odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Między innymi z tego powodu narosło wokół niej sporo mitów. Czas się z nimi rozprawić, zestawiając nieprawdziwe informacje z faktami. Dowiedz się więcej.

Witamina C wyróżnia się szerokim spektrum działania. Wykazuje wiele cennych właściwości, dzięki którym znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również kosmetyce. Jest chętnie wykorzystywana m.in. do produkcji kosmetyków opóźniających starzenie.

To może Cię zainteresować: Problemy skórne a dieta

Postanowiłam rozprawić się z typowymi mitami na temat tej witaminy i jednocześnie przedstawić kilka faktów.

Witamina C – fakty i mity

Mimo że witamina C jest jedną z najbardziej przebadanych, typowym zjawiskiem jest powielanie pewnych mitów. Warto jest skonfrontować z rzeczywistością, aby dysponować wyłącznie rzetelnymi informacjami.

  1. Witamina C zapobiega przeziębieniu

Mit. Witamina C nie jest lekiem, który pomoże uporać się z przeziębieniem czy grypą. Nawet jej profilaktyczne stosowanie właściwie nie uchroni przed infekcjami.

Nie oznacza to jednak, iż nie należy jej dostarczać do organizmu. Odpowiednia podaż witaminy C jest ważna, ponieważ wspiera prawidłowe funkcjonowanie ustroju na wielu płaszczyznach.

  1. Nadmiar witaminy C szkodzi

Fakt. Mimo że witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i łatwo wydala się z moczem, jej nadmiar szkodzi. Przyjmowana w zbyt dużych ilościach, może doprowadzić do zakwaszenia moczu. To z kolei sprzyja odkładaniu się kamieni w drogach moczowych.

  1. Najwięcej witaminy C zawierają cytrusy

Mit. Owoce cytrusowe wcale nie są najlepszym źródłem witaminy C – także z uwagi na fakt, że stosowane środki konserwujące niszczą sporą ilość aktywnego składnika. Jeśli chcesz uzupełnić podaż witaminy C, wybieraj raczej: natkę pietruszki, aronię, owoc dzikiej róży, czerwoną paprykę, brukselkę.

- Kosmetolog Koszalin I Anna JurgielaniecŹródło: mp.pl

  1. Kosmetyki z witaminą C zapobiegają powstawaniu zmarszczek

Fakt. Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, odpowiadającymi za przyspieszenie procesów starzenia. Ponadto – jako że jest niezbędna do syntezy kolagenu – pomaga w utrzymaniu jędrności i elastyczności skóry.

To może Cię zainteresować: Jak poprawić jędrność skóry?

  1. Witamina C w kosmetykach jest niestabilna

Fakt/Mit. Witamina C w kosmetykach, która występuje w postaci kwasu L-askorbinowego, jest niestabilna. Wykazuje dużą podatność na utlenienie, w efekcie czego jej stosowanie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Z tego powodu warto wybierać kosmetyki z witaminą C, które zawierają bardziej stabilne jej formy. Mowa m.in. o glukozydzie askorbylu (Ascorbyl Glucoside), tetraizopalmitynianie askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate), 3-O Etylowym kwasie askorbinowym (3-0-Ethyl Ascorbic Acid).

Pamiętaj! Jeśli chcesz zdobyć informacje dotyczące witaminy C lub innych składników aktywnych, korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że otrzymujesz rzetelne dane – takie, które znajdują potwierdzenie.