Krem z retinolem – co to jest i jak działa?

Retinol to substancja, z właściwości której czerpie rynek kosmetologiczny. Stanowi składnik wielu kosmetyków – w tym kremów do twarzy. Podpowiem Ci, na czym polega ich działanie i czy warto po nie sięgać. Dzięki temu nie będziesz mieć wątpliwości, czy tego rodzaju preparat włączyć do codziennej pielęgnacji skóry.

Czy wiesz, że retinol jest jednym z najlepiej przebadanych składników o właściwościach przeciwstarzeniowych? Między innymi z tego powodu jest wykorzystywany w kosmetologii na tak szeroką skalę. Nie bez znaczenia są również jego cenne właściwości – wyróżnia się szerokim spektrum działania.

To może Cię zainteresować: Krem z kwasami a zwykły – różnice

Retinol – co to za substancja?

Retinol jest pochodną witaminy A – stanowi jej najbardziej reaktywną postać. Przekłada się to na skuteczność, która została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi oraz klinicznymi. Niektórzy twierdzą, że to lider w nieinwazyjnym odmładzaniu twarzy.

Czytaj też: Witamina C – fakty i mity

Retinol może występować w różnych postaciach, m.in.:

  • kwasu retinowego – nie jest polecany, ponieważ może powodować silne podrażnienia skóry, np. zaczerwienienie, łuszczenie;
  • retinalu – ma podobne właściwości co „czysty” retinol, jednak zwykle wykazuje mniej skutków niepożądanych; dobrze sprawdzi się więc w przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej;
  • palmitynianu retinylu (retinyl palmitate) – uważany za najdelikatniej działającą formę witaminy A; pod wpływem enzymów obecnych w skórze przekształca się w retinol; krem z takim składnikiem aktywnym będzie odpowiedni do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej.

Krem z retinolem – jak działa?

Retinol wykazuje szereg cennych właściwości – tak bardzo pożądanych w kosmetologii. Na uwagę zasługuje przede wszystkim działanie odmładzające, dlatego krem z retinolem przeznaczony jest głównie do walki z oznakami starzenia.

Krem z retinolem:

  • pomaga poprawić jędrność i gęstość skóry,
  • wspiera odnowę naskórka i odpowiada za regulowanie podziałów komórkowych,
  • przyczynia się do złuszczenia martwych komórek naskórka, dzięki czemu skóra odzyskuje gładkość i promienny wygląd,
  • pomaga rozjaśnić przebarwienia,
  • wspiera regulowanie aktywności gruczołów łojowych,
  • neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników,
  • pomaga wzmocnić barierę ochronną skóry.

Sprawdź też: Domowe sposoby na przebarwienia – czy są skuteczne

Krem z retinolem – stężenie składnika aktywnego

Retinol w kosmetykach występuje w różnych stężeniach – zwykle od 0,3% do 1% składnika aktywnego. Im jest ono wyższe, tym bardziej intensywnego działania można oczekiwać.

Nie oznacza to jednak, że krem z retinolem o maksymalnym dopuszczalnym stężeniu będzie odpowiedni dla Twojej skóry. Jeśli na start zaczniesz stosować kosmetyk o silnym działaniu, możesz nabawić się podrażnień. Zaleca się więc dozowanie stężenia – po to, aby przyzwyczaić skórę do retinolu.

Zależy Ci na pielęgnacji, której jednym z elementów jest krem z retinolem? Spotkajmy się na konsultacji kosmetologicznej – poznam Twoją skórę i dopasuję odpowiednie kosmetyki.