Masz problemy z koncentracją? Odczuwasz osłabienie i szybko się męczysz? Zmagasz się z częstymi bólami głowy? Od czasu do czasu wiruje Ci w głowie jak po zabawie na karuzeli? To może być anemia – stan, który może dawać różne powikłania. Dowiedz się o niej więcej, by móc odpowiednio zareagować.
Osłabienie i większą męczliwość można łatwo zbagatelizować. Taki stan można zrzucić na życie w pędzie – na maksymalnych obrotach i braku odpoczynku. W takim przypadku trzeba przyjrzeć się wielu innym sygnałom wysyłanym przez organizm, bo może wcale nie chodzi tylko o zmęczenie? Takie objawy może dawać anemia, która – nieleczona – jest poważnym stanem.
Anemia – co to?
Z medycznego punktu widzenia, mianem anemii określa się zmniejszenie stężenia hemoglobiny w organizmie. Pojawia się jako następstwo nieprawidłowej produkcji krwinek czerwonych lub ich ubytku, np. z powodu krwawienia.
W zależności od stężenia hemoglobiny wyróżnia się (źródło: Medycyna Praktyczna):
- anemię łagodną: 10–12,0 g/dl (lub 13 g/dl u mężczyzn);
- anemię umiarkowaną: 8–9,9 g/dl;
- anemię ciężką: 6,5–7,9 g/dl;
- anemię zagrażającą życiu: <6,5 g/dl.
Z czego wynika spadek poziomu hemoglobiny? Za jej wystąpienie odpowiadają dwa mechanizmy:
- zaburzony proces produkcji czerwonych krwinek, np. w przebiegu niektórych chorób;
- utrata czerwonych krwinek, np. na skutek rozpadu erytrocytów, ostrego krwawienia (podczas operacji, w przypadku obfitego krwawienia miesiączkowego).
W każdym z tych przypadków objawy anemii są podobne. Jednak wszystko zależy od tego, jak niskie jest stężenie hemoglobiny.
Czy wiesz, że? Prawdopodobieństwo wystąpienia anemii wzrasta wraz z wiekiem. Ponadto częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn (ma to związek z cyklem menstruacyjnym i obfitymi krwawieniami u niektórych pań).
Jakie są objawy anemii?
Choroba może mieć różne przyczyny i różny stopień nasilenia, ale daje się wskazać wspólne objawy anemii. Są to przede wszystkim:
- spadek koncentracji
- trudności w skupieniu uwagi,
- kołatanie serca, duszności,
- osłabienie,
- szybsza męczliwość.
Można powiedzieć, że organizm w tym czasie zwalnia obroty, podobnie jak w przypadku niedoczynności tarczycy.
Czytaj też: Niedoczynność tarczycy
Jeżeli zauważysz u siebie takie symptomy, warto udać się do lekarza albo we własnym zakresie wykonać oznaczenie stężenia hemoglobiny, żelaza oraz ferrytyny. To badania laboratoryjne, które pozwolą określić, czy dotykające Cię objawy to faktycznie anemia. Badania polegają na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej – są więc szybkie i właściwie bezbolesne.
Anemia a objawy skórne
Anemia daje również objawy skórne, które – jeśli u Ciebie wystąpią – powinny Cię zaniepokoić. Są to najczęściej:
- blada, jasna i cienka skóra,
- sucha skóra, pozbawiona jędrności,
- blade śluzówki jamy ustnej,
- blade usta,
- zajady,
- częstsze podrażnienia.
W związku z tym, że anemia przyczynia się do obniżenia odporności skóry, dochodzi do zaburzenia gojenia się ran. Mogą pozostawać przebarwienia pozapalne. Ponadto uszkodzona skóra regeneruje się znacznie wolniej, więc cały proces jej powracania do normy trwa dość długo.
Zmagasz się z anemią? O tym pamiętaj…
Jeżeli badania z krwi wykazały anemię, musisz udać się do lekarza. Podejmowanie leczenia we własnym zakresie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Jako że jestem kosmetologiem, nie będę rozpisywać się tutaj o metodach leczenia. Ze swojej strony mogę zasugerować sposób postępowania ze skórą, która w tym okresie wymaga szczególnej troski.
- Włącz do diety produkty spożywcze, które poprawiają ogólną kondycję skóry. Jedz różnorodnie, ze szczególnym naciskiem na produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste.
- Jeżeli zmagasz się z zajadami, wstrzymaj się z domową pielęgnacją kwasową (mam na myśli kremy z kwasami) oraz zabiegami kosmetologicznymi. Zajady mogą pęknąć, czego konsekwencją mogą być zakażenia grzybicze.
- Stosuj pielęgnację skoncentrowaną na wzmocnieniu bariery hydrolipidowej. Skup się na ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi.
To może Cię zainteresować: Jak odbudować barierę hydrolipidową
Pamiętaj! Nie lekceważ żadnych sygnałów, które daje Ci organizm. Jeżeli odczuwasz zmęczenie, Twoja skóra jest blada i łatwiej ulega podrażnieniom, to może być anemia. Wykonaj badania, a następnie swoje kroki skieruj do lekarza POZ. Możesz też zasięgnąć porady kosmetologicznej odnośnie do pielęgnacji skóry, która potrzebuje profesjonalnego wsparcia.