Kobieta mająca nadczynność tarczycy

Cykl zdrowotny: nadczynność tarczycy

Twoja skóra przetłuszcza się? Zmagasz się z trądzikiem? Odczuwasz swędzenie skóry? Włosy wypadają, a paznokcie są łamliwe?  Istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorujesz na nadczynność tarczycy. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia – co je wywołuje, jakie daje objawy.

Nadczynność tarczycy to podstępna choroba, której objawy bardzo łatwo zbagatelizować. Do jej rozwoju dochodzi wówczas, gdy tarczyca zaczyna produkować dużo więcej hormonów niż wynika to z potrzeb organizmu. Gdy trójodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) jest w nadmiarze, nie pozostaje to bez wpływu na Twoje funkcjonowanie.

Czy wiesz, że? Nadczynność tarczycy dotyka 1-2% dorosłych Polaków. Chorują częściej kobiety niż mężczyźni.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy?


Nadczynność tarczycy daje wiele objawów, a mimo to wiele osób dowiaduje się o istnieniu tej choroby kompletnie przypadkiem. Ot, choćby podczas wizyty u kosmetologa, do którego zgłasza się ze zmianami trądzikowymi albo przetłuszczającą się skórą twarzy. Jednak podczas obszernego wywiadu okazuje się, że pacjent odczuwa wiele innych symptomów, które – jak ulał – pasują do nadczynności tarczycy.

Do objawów nadczynności tarczycy zalicza się m.in.:

  • utrata masy ciała mimo stałego lub zwiększonego apetytu,
  • biegunki,
  • osłabienie siły mięśni,
  • niepokój, rozdrażnienie,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy z zajściem w ciążę.

Charakterystyczne są także tzw. objawy oczne: wytrzeszcz, zaczerwienienie spojówek (typowe dla choroby Gravesa-Basedowa).

To może Cię zainteresować: Cykl zdrowotny – niedoczynność tarczycy

Jeżeli zauważysz powyższe objawy, możesz zgłosić się na oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych oraz hormonu tyreotropowego (TSH).

Wskazówka! O nadczynności tarczycy mówi się wówczas, gdy stężenie FT4 i FT3 jest wysokie przy jednoczesnym obniżonym poziomie TSH.

Gdy wyniki badań będą wskazywać na nadczynność tarczycy, warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza – najlepiej od razu do endokrynologa (w przypadku wizyty prywatnej). Jeżeli zależy Ci na wizycie nieodpłatnej, najpierw musisz otrzymać skierowanie od internisty. Przygotuj się jednak na dość długi czas oczekiwania do lekarza specjalisty.

Nadczynność tarczycy – objawy skórne


Intensywne wydzielanie hormonów tarczycowych wpływa również na skórę. Jakie nadczynność tarczycy objawy skórne daje? Wśród najczęstszych mogę wymienić m.in.:

  • nadmierne wydzielanie sebum, a co za tym idzie – przetłuszczanie się skóry silniejsze niż dotychczas,
  • nasilenie łojotokowego zapalenia skóry,
  • trądzik pospolity,
  • trądzik różowaty.

Sprawdź też: Tych 5 rzeczy unikaj przy trądziku różowatym

Sama skóra staje się bardzo kapryśna i zaczyna sprawiać mnóstwo problemów. Zdarza się, że staje się cieplejsza po wysiłku, gorącej kąpieli, alkoholu, mocno przyprawionych daniach. Niektórzy swoje odczucia opisują wręcz jako „palenie” skóry. W związku z nadmierną ilości wydzielania sebum, możesz zacząć odczuwać potrzebę sięgnięcia po kosmetyki matujące.

Jak poprawić kondycję skóry przy nadczynności tarczycy?


Już samo wdrożenie odpowiedniego leczenia powinno przyczynić się do poprawy kondycji. Oczywiście nie stanie się to od razu – na efekty trzeba będzie poczekać. Ponadto może być tak, że o ile praca gruczołów łojowych zostanie unormalizowana, o tyle leczenie nie zlikwiduje istniejących już zmian trądzikowych itp.

Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja z zastosowaniem indywidualnie dobranych kosmetyków. Zadbaj również o to, aby nie narażać skóry na podrażnienia – szczególnie że staje się ona dużo bardziej wrażliwa.

A co na swędzenie skóry przy nadczynności tarczycy się sprawdzi? Postaw na kremy i balsamy stworzone z myślą o łagodzeniu objawów AZS.