Objawy stresu na skórze. Czy znasz je wszystkie?

Przewlekły stres negatywnie oddziałuje na cały organizm. Nie pozostaje bez wpływu również na skórę, bardzo szybko dając o sobie znać. Dowiedz się, jakie są objawy stresu na skórze – sprawdź, czy dotyczą one również Ciebie.

Mianem stresu określa się reakcję organizmu na emocję lub wydarzenie. Chociaż zdarza się, że ma on motywujące działanie, najczęściej oddziałuje negatywnie na organizm. Tak właśnie działa przewlekły stres. Objawy takiego stanu mogą być nie tylko emocjonalne, ale również fizyczne.

Przewlekły stres – objawy fizyczne

Mimo że objawy stresu kojarzone są przede wszystkim z emocjami i sferą psychiczną, tak naprawdę daje też symptomy fizyczne. Zaliczają się do nich m.in.:

 • chroniczne zmęczenie,
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
 • niektóre choroby układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego),
 • niektóre choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa),
 • częste infekcje,
 • dolegliwości bólowe,
 • problemy natury estetycznej.

Jeśli więc zmagasz się z takimi przypadłościami i nie znasz ich przyczyny, warto zwrócić swoją uwagę właśnie na stres.

Jakie są objawy stresu na skórze?

Zmagasz się z trądzikiem lub wypryskami? Cera jest pozbawiona blasku i przybrała ziemisty kolor? Zauważasz nagłe nasilenie zmian łuszczycowych? Czy wiesz, że… właśnie tak mogą wyglądać objawy stresu na skórze? Nie warto tego lekceważyć ani też koncentrować się wyłącznie na działaniach prowadzących do łagodzenia symptomów. Trzeba poznać przyczynę i to z nią się rozprawić w pierwszej kolejności.

To może Cię zainteresować: Skóra trądzikowa – czego unikać?

Skutki stresu widoczne na skórze

Zastanawiasz się, jak stres oddziałuje na skórę? Odpowiedź jest prosta: na wielu płaszczyznach jednocześnie. Ogromną rolę w tym wszystkim odgrywa kortyzol – znany jako hormon stresu. Odpowiada m.in. za rozpad i zahamowanie syntezy kolagenu – włókna białkowego, który jest materiałem budulcowym. Prowadzi to do osłabienia skóry i przyczynia się do zwiększenia podatności na zakażenia.

Jeśli pojawia się przewlekły stres, objawy nasilają się. Dochodzi bowiem do osłabienia płaszcza hydrolipidowego, który pełni rolę ochronną. W efekcie skóra traci jędrność, staje się coraz bardziej ścieńczała i podatna na stany zapalne. Można więc powiedzieć, że objawy stresu w tym przypadku to m.in.:

 • zmarszczki,
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych,
 • nadmierna produkcja sebum,
 • nasilenie trądziku.

Oznacza to, że stres nasila dolegliwości w przypadku skóry trądzikowej, wrażliwej, naczyniowej, rumieniowej. Nie pozostaje bez wpływu również na skórę zmagającą się z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry.

Czytaj też: Starzenie się skóry – przyczyny

Jak pielęgnować skórę z objawami stresu?

Aby przywrócić skórę „do porządku”, warto zawalczyć ze stresem. Im szybciej przyczyna zostanie wyeliminowana, tym lepiej. W międzyczasie należy zadbać o prawidłową pielęgnację, która pomoże uniknąć nasilenia dolegliwości.

Trudno wskazać konkretną drogę prowadzącą do rozwiązania problemu. Wszystko zależy od tego, jakie objawy stresu na skórze się pojawiają, jak bardzo nasilone są symptomy. Dlatego najlepiej skorzystać ze wsparcia kosmetologa, który – w oparciu o szczegółowy wywiad – przygotuje program profesjonalnej pielęgnacji. Samodzielne dobieranie kosmetyków nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Nie wiesz, jak zawalczyć z objawami stresu na skórze? Dobór kosmetyków do pielęgnacji skóry to moja specjalność. Skontaktuj się ze mną, a udzielę wsparcia. Pomogłam wielu pacjentom, więc pomogę i Tobie.