Pielęgnacja skóry nastolatka – o czym pamiętać?

Pielęgnacja skóry nastolatka – o czym pamiętać?

Wiek nastoletni to okres dojrzewania. W tym czasie dochodzi do zawirowań hormonalnych, które skutkują nie tylko huśtawką nastrojów. Zmiany te widoczne są również na skórze, dlatego wymaga ona szczególnego traktowania. Jeśli jesteś nastolatkiem albo masz w domu dziecko w okresie dojrzewania, skorzystaj z poniższych porad. Kiedy zastosujesz kilka wskazówek, pielęgnacja skóry nastolatka nie będzie już takim wyzwaniem.

Marzeniem każdego nastolatka jest gładka cera, pozbawiona niedoskonałości. Niestety skóra w tym wieku jest bardzo kapryśna, ale na szczęście można podążać za jej potrzebami i zachodzącymi zmianami. Tajemnica sukcesu tkwi w odpowiedniej pielęgnacji, która zależy od konkretnego przypadku. Nie ma uniwersalnej recepty na atrakcyjną cerę bez trądziku czy nadmiaru sebum. Zdradzę jednak kilka pomocnych wskazówek.

To może Cię zainteresować: Skąd się bierze trądzik na plecach

Skóra w okresie dojrzewania – co się z nią dzieje?

Okres dojrzewania jest czasem szczególnym, ponieważ wtedy do głosu dochodzą hormony. I to właśnie one mają wpływ na to, co dzieje się ze skórą.

  • Nasila się aktywność gruczołów łojowych.
  • Dochodzi do wzrostu produkcji sebum.
  • Następuje rogowacenie ujść mieszków włosowych.

To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się trądziku. Dlaczego? Zwiększona produkcja łoju oraz zablokowane komórki naskórka są czynnikami tworzącymi sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii. Stąd już o krok do trądziku młodzieńczego.

Nawet jeśli nastolatek nie zmaga się z trądzikiem, narzeka na nadmierne przetłuszczanie się cery. Zwiększona ilość produkowanego łoju sprawia, że skóra świeci się.

Czytaj też: Nadmiar sebum – jak sobie z tym poradzić

Pielęgnacja skóry nastolatka – najważniejsze zasady

Do mojego gabinetu kosmetologicznego trafiają osoby w różnym wieku – w tym młodzież. Nie wszyscy nastolatkowie zmagają się z trądzikiem, ponieważ większość pacjentów zgłasza się do mnie z pojedynczymi wypryskami czy nawet tylko przetłuszczającą się skórą twarzy. Chcę przez to powiedzieć, że warto walczyć już z pierwszymi zmianami, ponieważ wtedy znacznie łatwiej jest zapanować nad skórą i przeciwdziałać trądzikowi.

Pamiętaj! Prawidłowa pielęgnacja skóry nastolatka to ważny krok w stronę skóry bez poważnych niedoskonałości.

O czym zatem należy pamiętać? Poniżej prezentuję kilka najważniejszych zasad, których warto przestrzegać.

1. Zadbaj o zdrową dietę

Prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie. Wpływa nie tylko na kondycję skóry, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Jeżeli wraz z produktami spożywczymi nie będziesz dostarczać cennych składników odżywczych, ich niedobór bardzo szybko objawi się na skórze.

Negatywny wpływ na skórę z tendencją do trądziku ma m.in. nadmierna ilość białka, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, jedzenie słodyczy niskiej jakości.

Także ogromna ilość cukrów prostych wpływa na pogorszenie kondycji skóry – nie tylko trądzikowej, ale każdego typu. Odpowiada za nasilenie stanów zapalnych, odwodnienie cery, przyspieszenie powstawania zmarszczek itp.

Sprawdź także: Czym skutkuje nadmiar cukru w diecie

2. Stosuj kosmetyki dopasowane do potrzeb skóry

Zmagasz się z trądzikiem? Twoim problemem jest błyszcząca cera? Za każdym razem sięgaj po kosmetyki ze składnikami aktywnymi, które pomagają uporać się z konkretnym problemem.

Wskazówka! Aby zlikwidować błyszczenie się skóry, nie stosuj kosmetyków wysuszających. Przyniosą chwilową poprawę, a następnie nasilą problem.

Ponadto nie koncentruj się wyłącznie na oczyszczaniu cery, ale zadbaj również o jej tonizowanie (przywrócenie optymalnego pH) oraz nawilżenie.

3. Umów się na konsultacje kosmetologiczne

Skóra w okresie dojrzewania jest bardzo wymagająca i ma mocno zróżnicowane potrzeby. Możesz więc nie wiedzieć, jak do niej podejść prawidłowo. Właśnie dlatego warto skorzystać z konsultacji kosmetologicznych, aby uzyskać poradę w zakresie pielęgnacji skóry nastolatka. To świetne rozwiązanie na początek, ponieważ pozwala już od samego początku prawidłowo dbać o cerę.

Ważne jest, aby pielęgnacja skóry nastolatka była prowadzona świadomie. Dzięki temu utrzymasz jej dobrą kondycję – bez narażania na zaostrzanie zmian czy nasilenie niedoskonałości.